Warsztaty „Lokalne produkty w turystyce”

Tytuł projektu: „Local products in tourism” (tłum. “Produkty lokalne w turystyce”)
Źródło finansowania: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, www.visegradfund.org
Całkowity budżet projektu: 29 134,00 EUR
Budżet dla miasta Rzeszowa: 6 098,00 EUR (finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego)
Czas trwania projektu: 1 czerwca 2023 - 31 maja 2024
Lider projektu: Nyiregyhaza (Węgry)
Partnerzy: Rzeszów oraz Koszyce (Słowacja)

Projekt realizowany jest przez miasta: Rzeszów, Nyiregyhazę i Koszyce. Dzięki wymianie doświadczeń między partnerami oraz wdrożeniu dobrych praktyk przez nich wypracowanych będzie możliwe stworzenie innowacyjnej, zrównoważonej, opartej na doświadczeniu turystyki. Projekt przyczyni się do zwiększenia rozgłosu i widoczności lokalnych producentów/rzemieślników, a także poszerzenia istniejącej oferty turystycznej w miastach wszystkich partnerów. Dzięki projektowi nastąpi efektywny przepływ informacji pomiędzy lokalnymi producentami, turystami i innymi uczestnikami projektu.

Cel główny projektu: Dążenie do zrównoważonego rozwoju turystyki na poziomie lokalnym i regionalnym poprzez łączenie międzynarodowej wiedzy eksperckiej.

Fundusze Wyszehradzkie

 

W sierpniu br. Odbyły się trzy warsztaty w ramach realizowanego projektu „Lokalne produkty w turystyce”, wspieranego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

 

Malujemy magnesy

Podczas warsztatów pt. „Malujemy magnesy”, prowadzonych przez Katarzynę Ziomek, 22 uczestników zapoznało się z tradycyjnymi symbolami karpackimi. Inspiracja pochodziła z tradycyjnych biżuterii karpackiej oraz jej kolorystyki. Uczestnicy wykonali własnoręcznie magnesy ceramiczne, które malowane były farbami akrylowymi Warsztaty odbyły się 18 sierpnia 2023 r. o godzinie 11:00, w Niepublicznej Szkole Podstawowej “Kraina Uśmiechu”, mieszczącej się przy ul. Krakowskiej 277, 35-213 Rzeszów. Prowadząca warsztaty Katarzyna Ziomek – to rzemieślniczka artystyczna i właścicielka pracowni ceramicznej PePesza Ceramik. Mieszka i pracuje w Woli Sękowej. W jej wielu pracach można znaleźć inspiracje tradycyjnym wzornictwem Karpat i otaczającą przyrodą. Wola Sękowa stała się jej domem i wymarzonym miejscem na świecie, choć serce pozostało śląskie.

Malujemy magnesy

 

Miód rzeszowski

Warsztaty pt. „Miód rzeszowski”, prowadzone były przez Rafała Szelę - 20 uczestników zapoznało się z życiem pszczół (mechanizmem zbierania pokarmu przez pszczoły) oraz miało możliwość degustacji miodu. Miód to lokalny produkt mocno związany z miejscem. Istnieje bardzo dużo produktów sprowadzanych spoza kraju dlatego tak ważne jest, aby promować lokalne pasieki. Turyści nabywają często jako pamiątki lokalne miody i mogą w ten sposób poczuć smak danego miejsca w którym znajduje się pasieka. Warsztaty odbyły się 8 sierpnia 2023 r. o godzinie 10:00, w Niepublicznej Szkole Podstawowej “Kraina Uśmiechu”, mieszczącej się przy ul. Krakowskiej 277, 35-213 Rzeszów Prowadzący warsztaty Rafał Szela – Pszczelarz z wieloletnim doświadczeniem w zakresie ogrodnictwa i architektury krajobrazu, współtwórca Banku Pszczelego, programu #TAKdlaPszczół oraz opiekun #PASIEKAwSercuMiasta.

Miód Rzeszowski

 

Karpacka Bransoletka

Podczas warsztatów pt. „Karpacka Bransoletka” prowadzonych przez Ewelinę Matusiak-Wyderkę, 22 uczestników miało okazję przyjrzeć się tradycyjnej technice wykonywania karpackiej biżuterii koralikowej. Uczestnicy wykonywali ją indywidualnie zgodnie z zasadami lokalnej techniki rękodzielniczej. Bransoletki zbudowane są ze szklanych koralików. Jest to lokalna pamiątka sprzedawana turystom w lokalnych jarmarkach i ryneczkach.

Bransoletka 1

Bransoletka 2

 

Prowadząca warsztaty Ewelina Matusiak-Wyderka – to mistrzyni karpackiej biżuterii koralikowej, instruktor rękodzieła artystycznego, czeladnik w zawodach: tkacz i koszykarz-plecionkarz, pedagog. Absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Karpacką biżuterią koralikową zajmuje się od 22 lat. Od lat związana z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Posiada certyfikaty: Made in Karpaty za karpacką biżuterię koralikową i warsztaty wykonywania karpackiej biżuterii koralikowej; Made in Bieszczady za produkt lokalny: Krywulkę; certyfikat GoToCarpatia za usługę: Warsztaty i pokazy wykonywania tradycyjnej biżuterii karpackiej z koralików. Jest również wpisana w Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia.