Zbliża się przegląd najlepszych spektakli artystów niezależnych w ramach festiwalu OFF RZESZÓW!
Театр ім. Ванди Семашкової
ul. Sokoła 13, 35-010 Rzeszów
sekretariat@teatr-rzeszow.pl
+48 17 853 27 48
OFF RZESZÓW to festiwal, którego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-18 września. Kuratorką festiwalu jest Katarzyna Knychalska – założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawczyni, redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu OFF RZESZÓW, widzowie będą mieli okazję obejrzeć sześć najlepszych, zdaniem komisji konkursowej, spektakli. Zaprezentują się kolektywy:
- PPLVerse ze spektaklem „Modlitwa pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem Samej Siebie” – rodzaj eseju scenicznego, skupiającego się na zagadnieniach wiary, tożsamości, płci, queerowości i seksualności,
- Henryk Mazurkiewicz, Katya Egorova, Tati Lemesheva ze spektaklem „Niesamowita słowiańszczyzna” – autorska i bardzo osobista inicjatywa wynikająca z głębokiej potrzeby wyrażenia swojego zdania na temat tego, co dzieje się „tu i teraz”, zdając sobie jednocześnie sprawę, że owo tu i teraz ma swoje ”przed”, korzenie i przesłanki,
- kolektyw Banachowicz Rybarczyk ze spektaklem pt. „ŁOO! MATKO!”, czyli sceniczny manifest na temat macierzyństwa i kobiecości,
- spektakl poznańskiej Sceny Roboczej pt. „Nasza racja” – próba złapania dystansu i zrozumienia źródła naszych nieporozumień i konfliktów,
- spektakl laureata tegorocznego Festiwalu SzekspirOFF, kolektywu Hertz Haus – „To bitch or not to bitch”, w którym twórcy wcielają się w postaci z Szekspirowskiego imaginarium, zapraszając widzów do kierowanego przez nich laboratorium, gdzie fizjologia spotyka filozofię.
W Rzeszowskich Piwnicach natomiast będzie można obejrzeć muzodram Wojana Trockiego pt. „Trzecia godzina gratis” – opowieść o delikatnych aspektach codziennego życia, które zmusza większość z nas do różnych form prostytucji.
Wydarzenie realizowane jest w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.