Wernisaż wystawy Joanny Mląckiej "Materia, która mnie przyciąga"

Wernisaż wystawy Joanny Mląckiej "Materia, która mnie przyciąga"

Wernisaż rozpocznie się w piątek 12 maja 2023 roku o godzinie 19 w salonie Goldenmark przy alei Łukasza Cieplińskiego 3 w Rzeszowie.

Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca 2023 roku.

Kuratorem wystawy jest dr Artur Bartkiewicz.

 

TEKST KURATORSKI

Joanna Mlącka to współczesna artystka wizualna, która w realizowanej przez siebie strategii twórczej, rozważa na powierzchni płócien zagadnienie materii. Pojęcie to jest jednym z głównych zagadnień filozofii przyrody. Termin „materia” ma wiele synonimów, jest obszerny znaczeniowo i zawiera w sobie elementy świata fizycznego oraz nienamacalnego.

To właśnie obiekty naszego doświadczenia, będące zmysłowo poznawalne są motywami, które artystka realizuje w malarstwie. Joanna Mlącka dekonstruuje zastany pejzaż, by za pomocą wspomnień i odczuć, dokonać syntezy materii. Na obrazach widnieją kompleksy elementów zawieszone w przestrzeni między bytem a abstraktem. Są to obiekty, które artystka selektywnie wybiera z otaczającego ją pejzażu, które przyciągają ją swoją wizualną atrakcyjnością, kolorem, fakturą lub kształtem. Równie ważny jest dla niej aspekt pamięci miejsca. Obiekty te zawierają w sobie prócz swej wizualnej reprezentacji także ów nienamacalny element w postaci wspomnień i odczuć, przyciągających artystkę i pobudzających do twórczych działań.

Obrazy Joanny Mląckiej stanowią więc niezwykłe kompilacje, w których dostrzeżemy elementy inspirowane realnie otaczającą nas rzeczywistością - światem natury i tym, będącym dziełem człowieka - z której artystka zapożycza wybrane kształty i motywy. Ich dobór według klucza znanego tylko malarce, transpozycja na płótno i powołanie do życia nowych, skomplikowanych wizualnie struktur, zaświadcza nie tylko o niepodważalnym talencie i wielkiej wrażliwości estetycznej jako artystki. Świadczy również o czułości i trosce o naturę, w której człowiek jest elementem koegzystującym z przyrodą.

dr Artur Bartkiewicz - kurator wystawy

 

O ARTYSTCE

Joanna Mlącka W 2017 roku obroniła pracę doktorską pt. „Obiekty intencjonalne” w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. W latach 2005–2010 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz aneks z fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego.

W roku 2009 w ramach programu Erasmus studiowała na Vysokiej Škole Výtvarných Umení w Bratysławie. Za swoje prace otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Jest Laureatką nagrody Inicjatywy ENTRY w 2011 roku. Dwukrotnie była nominowana do półfinału Strabag Artaward International w 2013 i 2012 roku. Otrzymała

Wyróżnienie w 14. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w BWA Ostrowiec Świętokrzyski.

W 2020 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pt. „Symbioza”. Na swoim koncie ma dziewięć indywidualnych wystaw. Regularnie prezentuje swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Na temat jej twórczości pisano m.in. w kwartalniku „EXIT nowa sztuka w Polsce”. Wielokrotnie była notowana w „Kompasie Młodej Sztuki”.

„Interesuje mnie związek człowieka z naturą, to jaki ma on wpływ na nią, jak ją kształtuje i jak ona radzi sobie z naszą obecnością. Obserwacja jak drzewo rozpiera betonową ścianę czy wymyka się z osadzonych ram daje mi do myślenia jak dużą siłą jest przyroda. W takich zjawiskach można odnaleźć metaforę naszego życia”.

Zarezerwuj