Po wielu miesiącach wirtualnych spektakli, przyszedł czas na spotkanie na żywo. W dniach 16-20 czerwca odbył się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2021. Tegoroczny temat to “PRAWA DZIECKA - PRAWA CZŁOWIEKA - PRAWA ZWIERZĄT”. Po raz pierwszy spektakle konkursowe oceniane były w dwóch nurtach: głównym oraz off.

Teatr Maska

W programie znalazły się spektakle zarówno dla dzieci, jak i młodzieży, których głównym środkiem ekspresji była ożywiona forma, co stanowiło inspirację do poszukiwań nowych form. Nadrzędnym celem festiwalu jest promowanie współczesnej dramaturgii i przełamanie stereotypowego postrzegania teatru lalek, jako teatru tylko dla najmłodszych.

W trakcie festiwalu odbył się również wernisaż wystawy “RÓWNI”, Studenckiego Koła Naukowo-Artystycznego “Grafo”.

Podczas tegorocznej edycji Maskarady, mogliśmy zobaczyć:
- Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy
- Brzydkie kaczątko
- Puszczańskie opowieści
- Wielkie gorące szybkie puff
- Bezimienny/Nieznany
- Rutka
- Mamu-Ty
- Apsik
- Chłopcy z Placu Broni
- Czy umiesz gwizdać, Joanno?
- Tutu
- Malala. Dziewczyna z kulą w głowie
- Kosmici
- Ludzie/Psy

Profesjonalne jury w składzie: Bożena Sawicka, Anna Ciszowska oraz Tomasz Kaczorowski postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagroda dla najlepszego spektaklu nurtu głównego (3000 zł) – dla spektaklu Olsztyńskiego Teatru Lalek „Mamu-Ty” w reżyserii Agi Błaszczak  za zaufanie sile teatru lalkowego, dzięki której wykreowany spektakl oddziałuje na emocje i wyobraźnię widzów.

 

Nagroda dla najlepszego spektaklu nurtu off (3000 zł) – dla spektaklu Grypy Gra/Nice „Bezimienny/Nieznany” wg pomysłu i w realizacji Łukasza Batki za stworzenie spektaklu zaangażowanego społecznie i  poetycką opowieść o empatii oraz zachwycający plastycznie świat na scenie.

 

Nagroda aktorska za najlepszą rolę męską (1500 zł) – za role męskie w spektaklu Teatru Guliwer „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” dla Anny Przygody i Tomasza Kowola za umiejętność stworzenia szlachetnego, oszczędnego w środkach spektaklu dla dzieci, poruszającego trudny temat oswajania śmierci i wzmacniania relacji międzypokoleniowych.

 

Nagroda aktorska za najlepsze role kobiece (1500 zł) dla Teresy Kowalik i Katarzyny Pałki za przejmujące opowiedzenie młodemu widzowi  o przerwanym dzieciństwie i samotności dzieci z łódzkiego getta w spektaklu "Rutka".

 

Jury postanowiło przyznać jedno pozaregulaminowe wyróżnienie dla spektaklu Analog Collective „Ludzie/psy” za próbę oddania głosu tym, którzy są go pozbawieni.


Jury dziecięce, w składzie: Katarzyna Kiebała, Bartłomiej Mikołajczyk oraz Oliwia Surowiec wydało następujący werdykt:

“W naszej ocenie chcielibyśmy zawrzeć esencję jaką niesie hasło tegorocznej MASKARADY  jakim są PRAWA DZIECKA – PRAWA CZŁOWIEKA – PRAWA ZWIERZĄT.

Dziękujemy spektaklowi „BEZIMIENNY/NIEZNANY” w wykonaniu  Grupy GRA/NICE z Łodzi za poruszenie ważnego tematu jakim jest utrata poczucia bezpieczeństwa. Spektakl ten wzbudził  w nas wiele emocji, potrafił wzruszyć i przejąć do głębi.  Jesteśmy z serca wdzięczni za niezapomniane przeżycia oraz wyjątkowy format.”

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.