Carousel Image

Zamek Lubomirskich

ZAMEK LUBOMIRSKICH

 

Główny zabytek Rzeszowa wybudowany w latach 1902-1906 na planie dawnego zamku Lubomirskich. Pierwsza konstrukcja powstała już w XVI w., a od 1637 roku zamek stał się własnością rodu Lubomirskich. W XIX w. kompleks został przejęty przez władze austriackie i zaadaptowany na cele sądowniczo-więzienne. 

Konstrukcja z XVI w. została niemal całkowicie wyburzona ze względu na jej zły stan i postawiona od nowa. W historycznej formie do dziś zachowana jest jedynie wieża bramna i bastionowe fortyfikacje. 

Zamek był miejscem kaźni w czasach II Wojny Światowej i miejscem tortur oraz egzekucji w czasach PRL-u. Ofiarami byli głównie Polacy, członkowie ruchu oporu i działacze antykomunistyczni, żołnierze Armii Krajowej. W murach tego zamku życia pozbawiono ponad 1000 Polaków. 

Obecnie zamek funkcjonuje jako gmach Sądu Okręgowego, aczkolwiek od lat są plany zaadaptowania fortecy pod muzeum, co znacząco zwiększyłoby atrakcyjność turystyczną tego miejsca zważając na liczne, historyczne eksponaty aktualnie kurzące się w magazynach zamku.