Atrakcja na wakacje - oferta edukacyjna Muzeum Dobranocek!

ATRAKCJE NA WAKACJE - OFERTA MUZEUM DOBRANOCEK

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na kreatywną naukę na wakacjach! Wspólna zabawa pozwoli rozwinąć umiejętności, pobudzić wyobraźnię i zdobyć wiedze dotyczącą m.in. animacji i postaci z dobranocek.

W ramach przygotowanej oferty zainteresowani będą mogli rozwijać zdolności artystyczne. W każdym wakacyjnym tygodniu w naszym Muzeum zagości inny dobranockowy bohater. Na zakończenie zajęć proponujemy projekcje filmowe lub pokazy przeźroczy.

 

Tydzień z Koziołkiem Matołkiem 1-8 lipca 2022

Na zajęciach uczestnicy poznają bliżej losy Koziołka Matołka. Dowiedzą się, jak tworzono filmy rysunkowe oraz będą mogli stać się animatorami kultowej bajki. Nie zabraknie również eksponatów upamiętniających Koziołka Matołka oraz quizu podsumowującego wiedzę.

 

Tydzień z Krecikiem 12-15 lipca 2022

Uczestnikom zajęć zostanie przedstawiony bohater wieczorynki - Krecik. Dowiedzą się o jego zwyczajach i o tym, jak dbać o środowisko. Podczas zajęźć będzie możliwość zobaczenia eksponatów poświęconych serialowemu Krecikowi. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonają prace plastyczne wykorzystując materiały z recyklingu.

 

Tydzień z Jackiem i Agatką 19-22 lipca 2022

Na zajęciach uczestniczy poznają pierwsze dobranockowe rodzeństwo: Jacka i Agatkę. Dzieci dowiedzą się, kim jest aktor oraz czym wyróżniają się: pacynki, kukiełki i marionetki. Dzieci wykonają kukiełki, a także zagrają w oknie telewizorka krótkie scenki z dialogami popularnego rodzeństwa z najstarszej polskiej dobranocki.

 

Tydzień z Bolkiem i Lolkiem 26-29 lipca 2022

Młodzi wielbiciele animacji nie tylko dowiedzą się, skąd wziął się pomysł na stworzenie tak energicznego duetu, jakim jest Bolek i Lolek, ale również wybiora sie w wirtualną podróż. Podróżnicy poznają miejsca, które warto odwiedzić m.in. w Rzeszowie. Po turnieju "Kto pierwszy ten lepszy" uczestnicy zajęć wykonają kolaże przedstawiające wymarzone wakacje.

 

Tydzień z Misiem Uszatkiem 2-5 sierpnia 2022

Wzorując się na postaci Misia Uszatka zwrócimy uwagę na potrzebę pomagania innym. Przybliżymy świat osób z niepełnosprawnościami poprzez zabawy sensoryczne. Dzieci podczas zajęć wyostrzą swoje zmysły m.in. przy użyciu tyflograficznych reprodukcji eksponatów Muzeum oraz wydawnictw w brajlu z dotykowymi ilustracjami. Na koniec uczestnicy wykonają postać misia.

 

Tydzień z Reksiem 9-12 sierpnia 2022

Reksio zaprezentuje swoje psie życie oraz zabierze dzieci na poszukiwanie skarbów. Z pomoca map będą rozglądać się za Reksiowymi przedmiotami, które zostaną ukryte w Muzeum. Uzupełnieniem zabaw będzie wykonanie thaumatropu - urządzenia optycznego z wizerunkiem Reksia.

 

Tydzień z Filemonem i Bonifacym 16-19 sierpnia 2022

Uczestnicy zajęć poznają pierwowzory literackie znanych z ekranu bohaterów Filemona i Bonifacego. Wezmą także udział w zabawie "Myszka w sieci". Dzieci przeniosą się do tajemniczego kociego świata oraz pokonają łamańce językowe. Uzupełnieniem zajęć będzie wykonanie plakatu filmowego do bajki "Dziwny świat kota Filemona".

 

Tydzień ze Smerfami 22-26 sierpnia 2022

Smerfni bohaterowie dobranocki przywitają uczestników zajęć i opowiedzą coś o sobie. Dzieci odegrają nowe przygody Smerfów z wykorzystaniem figurek i makiety wioski. Razem ze Smerfem Malarzem stworza portret wybranego bohatera.

 

Gromadka Kubusia Puchatka

Na zajęciach uczestnicy poznają bohaterów Stumilowego Lasu. Pomogą też Kubusiowi Puchatkowi zorganizować piknik. Dzieci dowiedzą się, jakie piknikowe przekąski są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Uczestnicy wykonają pocztówkę, by przesłać przyjacielowi wakacyjne pozdrowienia.

 

Muzealna Skarbnica

Jakie są tajniki animacji? Uczestnicy dowiedzą się, jak powstawały dobranocki rysunkowe i lalkowe oraz dlaczego wieczorynka była dawniej czymś wyjątkowym. Na zajęciach zostanie także skonstruowana jedna z pierwszych zabawek optycznych - thaumatrop.

 

Oferta dla Szkół Specjalnych:

Chcecie bajki? Oto bajka -

- uczestnicy zajęć poznaja dobranockowych bohaterów, obejrzą ich przygody na dużym ekranie oraz wykonają prace plastyczne w wybranej technice, wyrażające emocje z przeżytego filmu.

 

Pieski, koty, krety, jeże

- wprowadzenie w bajkowy świat z pomoca muzealnych maskotek oraz lepienie z magicznej gliny postaci zwierzaków z dobranocek lub wymyślonych bohaterów. 

 

Zajęcia poza siedzibą Muzeum Wędrujące Dobranocki

- cykl zajęć i warsztatów twórczych realizowanych we współpracy z fundacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami. 

 

Od bajki do dobranocki

- cykl zajęć tematycznych, na których uczestnicy poznają literackie pierwowzory dobranockowych bohaterów, uczestniczą w mini konkursach oraz oglądają projekcje animacji (2zł/os.).

 

Dobranockowi detektywi

- wakacyjny konkurs dla fotografów-amatorów w każdym wieku. Zadaniem konkursowym jest zrobienie zdjęcia dokumentującego obecność bohaterów polskich i zagranicznych dobranocek w dowolnym miejscu w Pilsce lub poza jej granicami.

 

Jacek i Agatka z klocków LEGO

- budowa bohaterów pierwszej polskiej dobranocki, którzy obchodzą w tym roku 60. urodziny, z udziałem zwiedząjących Muzeum Dobranocek w Rzeszowie we współpracy z Fundacją Imperium Techniki (16-31 sierpnia).

 

Jak zarezerwować?

Telefon: 17 748 36 51 lub 17 748 36 52

Zajęcia odbywają się w siedzibie Muzeum Dobranocek w Rzeszowie przy ulicy Mickiewicza 13 od wtorku do piątku o ustalonej godzinie.

Cennik:

Zajęcia edukacyjne - 8 zł/os.

Bilet wstępu do Muzeum:

ulgowy - 6 zł

normalny - 12 zł

oprowadzanie z przewodnikiem muzealnym - 25 zł

Uwaga!

- Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum

- Grupy uczestniczące w zajęciach muszą liczyć co najmniej 10 osób.

 

Zachęcamy do udziału w zajęciach!